Кои са важните „съставки” на щастливия брак?

Posted by: | Posted on: август 14, 2013

Важни съставки на щастливия брак

За да бъде щастлив животът ни с любимия човек, неговото щастие трябва да е важно за нас, колкото е важно личното ни щастие. Любовта ни към любимия човек трябва да е „подправена” с приятелство, уважение и разбирателство.

halkiИма ли рецепта за щастлив брак, може ли хармонията във взаимоотношенията да продължи вечно? Когато има любов, в семейството ще има мир, разбирателство, приятелство, доверие. Истината е, че трябва да сме деликатни и внимателни във взаимоотношенията си с любимия човек. Когато обичаме, ние разбираме другия, подкрепяме го и го приемаме такъв, какъвто е, с неговите положителни и отрицателни качества. „Любов е – казва великият мислител Мевляна – и когато не говорите, да ти е приятно да седите заедно.” Когато силните вълнения и „пеперудите в стомаха отлитнат”, понякога зависи от нас дали любовта ще си отиде, или ще остане и ще се превърне в по-дълбоко чувство на любов и привързаност.

Съвместното съжителство – стремеж към разбирателство, спокойствие и хармония

За да бъде щастлив животът ни с любимия човек, неговото щастие трябва да е важно за нас, колкото е важно личното ни щастие. Любовта ни към любимия човек трябва да е „подправена” с приятелство, уважение и разбирателство. С магията на думите и поведението ни половинката ни трябва да се чувства най-харесваният, най-обичаният, най-специалният човек. Уважението, компромисите, лоялността са важни съставки на щастливия брак. Да не забравяме, че човекът, когото обичаме, се нуждае от голяма доза внимание, съпричастността ни към изживяванията, вълненията, проблемите му е начин да покажем любовта си. Както се стараем за собственото спокойствие и комфорт, така трябва да полагаме грижи и партньорът ни да се чувства добре. Не е трудно да се поддържат добри отношения в брака, съвместното ни съжителство трябва да е стремеж към разбирателство, спокойствие и хармония. Специалистите съветват двойките да подхождат с разбирането „ние сме от един отбор и работим съвместно за нашето благополучие”. Семейството е училище на любовта, в него човечността, добротата, сътрудничеството, нежността, състраданието и търпението са жизнено необходими за правилното му функциониране. Правилното разпределение на задълженията, ролите и отговорностите спомага за добрите взаимоотношения в семейството. Без търпимост, снизходителност и компромиси няма как да има хармонична връзка. Емоционалният комфорт на половинката ни трябва да е важен колкото личния ни душевен комфорт. Когато е необходимо, изразът „Извинявай!” трябва да бъде използван искрено. Да оцениш старанието на другия, признателността, благодарността, добрият тон, добронамереността, предаността са неразделни съставки на щастливия брак. Изследване на учени от университета в Чикаго сочи, че алтруистичната любов носи щастие в брака и изцяло в живота. Според учените алтруистичната любов създава позитивни взаимоотношения във връзката. Да предпочетеш другия пред себе си е начин за създаване на позитивен кръг във връзката. Когато поставяме интересите на партньора пред своите, когато безкористно действаме в негова полза, той ще оцени това и ще ни отвърне със същото, така връзката се заздравява и позитивните чувства се засилват.

Добрата комуникация предотвратява конфликтите

Изследванията сочат, че когато човек е семеен, начинът му на хранене е по-здравословен. Семейният човек знае, че някой полага грижи за него, това се отразява положително на душевното и физическото му здраве. Щастливият брак прави жените психически по-устойчиви, а мъжете – физически по-издръжливи, сочат проучвания. Бракът укрепва имунната система и вероятността щастливо жененият да се разболее от сериозно заболяване е по-малка. Различни мнения и проблеми в брака винаги ще има, но правилото „Ние се обичаме и уважаваме” трябва никога да не се забравя. Колкото и да са различни вижданията, мисълта „Ние се обичаме, искаме да сме щастливи и заедно” винаги трябва да е пътеводител. Добрата комуникация в семейството е средство за предотвратяване на конфликтите. Не можем да говорим за щастлив брак, ако в семейните отношения са се „настанили” лъжата, лицемерието, изневярата, несправедливостта, егоизмът, надменността, грубият тон и злият характер. Унизителното отношение, пренебрежението, неоценяването достойнствата на другия, физическото насилие, психическият тормоз, вербалната агресия рушат любовта и спокойствието в семейството. Напрежението и негативната атмосфера в дома се отразяват пряко на децата. Според специалистите майката и детето са като “скачени съдове” и негативните изживявания на майката пряко засягат децата. „Болните”, травматизираните семейства са причина за неврози и горчивина. Здравото, добро, хармонично семейство ще възпита добро дете, което ще бъде добър човек и гражданин, полезен за себе си и останалите.





Loading Facebook Comments ...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Прочетете още:
Ароматното кафе

Винаги купувайте кафе на зърна, които смилайте непосредствено преди приготвяне. Само така напитката няма да загуби и частица от ароматната...

Затвори