Как и по какъв начин и през колко време да храним бебето си
Posted by: Нели Христова | Posted on: август 29, 2013Непосредствено след раждането у БЕБЕТАТА е налице само рефлексът за сучене. Те са в състояние да поема и преглъща само течна храна. Стомахът и червата на БЕБЕТАТА са с недоразвити функции в първите месеци след раждането и могат да смилат само мляко. Постепенно с израстването се увеличават и техните функционалните възможности за храносмилане чрез производството на достатъчни по количество ензими.
Майчината КЪРМА е незаменима храна за човешкия органичъм . Кърменето най – малко до 6-я месец осигурява на БЕБЕТО всички хранителни вещества и АНТИТЕЛАТА за правилното функциониране на неговата имунна система.
Препоръчителен режим на хранене на БЕБЕТО през първия месец
Харененто на БЕБЕТО през първия месец се осъществява по следния часови режим:
- 6ч – 9ч – 12ч – 15ч – 18ч – 21ч – 24ч
Храненето на бебето през първия месец може да бъде: Естествено хранене – кърма; Смесено хранене – кърма и дохранване с адаптирано мляко; Изкуствено хранене – само адаптирано мляко.При избор на адаптирано мляко задължително потърсете съвета на Вашия педиатър. Приготвяйте адаптираните млека, като стриктно спазвате инструкциите на производителя. Остатъците от адаптирани млека не се съхраняват а се изхвърлят.
Препоръчителен режим на хранене на БЕБЕТО през втория – третия месец
Няма особена промяна в режима на хранене освен, че се препоръчва нощната почивка да се увеличи.В средата на втория месец може да се даде на бебето зеленчуково или плодово сокче, като се започва с една чаена лъжичка и само от един вид плод или зеленчук, постепенно се увеличава количеството, но не повече от 40 милилитра (8 чаени лъжички) на ден. Дава се винаги след ядене или между храненията. Началните сокове се препоръчва да се приготвят от моркови или ябълки, може да се дават и смесени сокове, но само след като кърмачето е поемало всеки от тях поотделно.Сокове със слабително действие, които е препоръчително да се избягват през първите 2-3 месеца – това са от сини сливи, домати, портокали, круши.Соковете със запичащ ефект са от касис, вишна, лимони, моркови. През този период не се препоръчват нектари, а само сокове и то прясно приготвени от настъргания плод или зеленчук, който се прецежда през изварена марля. Не се подслаждат.
Храненето на БЕБЕТО през втория – третия месец се осъществява по следния часови режим:
- 6ч – 9ч – 12ч – 15ч – 18ч – 21ч – 24ч
- 9ч +10-20 мл плодов сок
- 15ч +10-20 мл плодов сок
Храненето на бебето през този период месец може да бъде :Естествено хранене – кърма; Смесено хранене – кърма и дохранване с адаптирано мляко; Изкуствено хранене – само адаптирано мляко. Адаптираните млека винаги се дават след кърмата, При избор на адаптирано мляко задължително потърсете съвета на Вашия педиатър. Приготвяйте адаптираните млека, като стриктно спазвате инструкциите на производителя. Остатъците от адаптирани млека не се съхраняват а се изхвърлят.
Препоръчителен режим на хранене на БЕБЕТО през третия – шестия месец
През този период от живота на бебето женското мляко става незадоволително по отношение на желязото и витамин С. Появява се нуждата от немлечни храни (захранването), като привикването към тях става бавно и постепенно.Когато се дава нова храна на бебо за първи път е необходимо тя да бъде единственото различно нещо в менюто му. Количеството и трябва да е много малко (една-две чаени лъжички), като се следи за появата на алергични реакции (кожни обриви, чревно разстройство със слуз и жилчици кръв, кихане, кашляне). Алергичните симптоми могат да се появят веднага, а може и след 4-5 дена от даването на храната.
Задължително условие при въвеждане на нова храна е детето да е здраво.
Предлагането на готови храни на пазара е разнообразно и съобразено с изискванията към храната, но трябва да се има предвид, че чистото плодово-зеленчуково пюре не може да замени цяло хранене, те могат да се използват за приготвяне на млечно-плодов кисел или да се дават като нектар. За деца над 5 месечна възраст се предлагат пюрета и от месо. Препоръчва се да се дават месни пюрета на детето от 6-7 месечна възраст през ден. Могат да се включат и зърнено-плодово-млечни каши в менюто на бебето. През 5 месец се дава за първи път и жълтък от яйце: в началото 2 пъти седмично по 1/4, като постепенно се увеличава на 3 пъти седмично, а след известно време и през ден пак по 1/4. Характерно за 6 месец е, че към зеленчуковото пюре се прибавя пасирано месо за първи път. Увеличава се и количеството жълтък на 1/2.
Хрененето на БЕБЕТО през четвъртия месец се осъществява по следния часови режим:
- 6ч – 9ч – 12ч – 15ч – 18ч – 21ч
- 9ч – +25-30 мл плодов сок или нектар
- 12ч – +Захранване с пюре в края на месеца
- 15ч – +25-30 мл плодов сок
Недостига на кърма в съответните часове на естествено хранене се добавя със съответното необходимо количество адаптирано мляко. Приемането на плодов сок и захранването са както при естественото хранене. Количеството на поетата за деня храна трябва да е около 170 мл на килограм тегло на кърмачето за денонощието. Храненето на бебето през този период месец може да бъде : Естествено хранене – кърма; Смесено хранене – кърма и дохранване с адаптирано мляко; Изкуствено хранене – само адаптирано мляко. Адаптираните млека винаги се дават след кърмата, При избор на адаптирано мляко задължително потърсете съвета на Вашия педиатър. Приготвяйте адаптираните млека, като стриктно спазвате инструкциите на производителя. Остатъците от адаптирани млека не се съхраняват а се изхвърлят.
Храненето на БЕБЕТО през петия месец се осъществява по следния часови режим:
- 6ч – 10ч – 13,30ч – 17ч – 20,30ч
- 10ч – кърма или адаптирано мляко +30 мл плодов сок или нектар
- 13,30ч – зеленчуково пюре + 1/4 жълтък през ден
- 17ч – плодова каша (кисел) +30 мл плодов сок или нектар
Количеството на поетата за деня храна може да се увеличи с около 50 мл дневно. Храненето на бебето през този период месец може да бъде :Естествено хранене – кърма; Смесено хранене – кърма и дохранване с адаптирано мляко; Изкуствено хранене – само адаптирано мляко. Адаптираните млека винаги се дават след кърмата, При избор на адаптирано мляко задължително потърсете съвета на Вашия педиатър. Приготвяйте адаптираните млека, като стриктно спазвате инструкциите на производителя. Остатъците от адаптирани млека не се съхраняват а се изхвърлят.
Храненето на БЕБЕТО през шестия месец се осъществява по следния часови режим:
- 6ч – 10ч -13,30ч – 17ч – 20,30ч
- 10ч – кърма или адаптирано мляко +50 мл плодов сок или нектар
- 13,30ч – зеленчуково пюре с месо през ден (зеленчуково пюре без месо + 1/2 жълтък през ден)
- 17ч – плодово-млечна каша +50 мл плодов сок или нектар
Храненето на бебето през този период месец може да бъде :Естествено хранене – кърма; Смесено хранене – кърма и дохранване с адаптирано мляко; Изкуствено хранене – само адаптирано мляко. Адаптираните млека винаги се дават след кърмата, При избор на адаптирано мляко задължително потърсете съвета на Вашия педиатър. Приготвяйте адаптираните млека, като стриктно спазвате инструкциите на производителя. Остатъците от адаптирани млека не се съхраняват а се изхвърлят